Az ázsiai katica kártétele sokféle lehet annak ellenére, hogy ragadozó, mégpedig rendkívül hatékony ragadozó. Az első, leginkább szembetűnő károsítása az, hogy rendszeresen megtámadja és elfogyasztja az őshonos katicabogarak (kétpettyes katicabogár, hétpettyes katicabogár) és más hasznos rovarok petéit és lárváit, tehát közvetlenül hat rájuk. A második nagyon fontos kártétel ezekkel az egyéb természetes ellenségekkel való versengésben nyilvánul meg, amely során a hatékonyabb kiszorítja a kevésbé „rátermett” hazai fajokat, és hosszú távon jelentősen csökkentheti számukat és eltűnésükhöz is vezethet. Erre talán a legjobb példa a kanadai katicabogarak fajösszetétele és aránya, amelyben a korábban bevezetett európai fajok nagyobb részaránnyal bírnak, mint az eredeti kanadaiak. Így az idegen katicabogarak aránya Kanadában 62%-ot tesz ki, míg az őshonos fajok részesedése csak 38%. Az Egyesült Államokban hasonló folyamat játszódott le, mert a gyorsan alkalmazkodó és nagyon sikeres ázsiai katicabogár kiszorította a korábban bevezetett hatásos idegen katicát, az európai hétpettyes katicabogarat, sőt egy másik fontos, a korai idényben aktív, hasznos gubacsszúnyog megritkulásához is vezetett. Jelenleg Nyugat-Virginia almáskertjeiben az ázsiai katica és a hétpettyes katica együttesen a katica fajok több mint 70%-át teszi ki, kiszorítva így az őshonos fajok többségét. Hogy hosszú távon az őshonos fajok korlátozása milyen hatással jár, azt jelenleg még nem tudjuk pontosan megítélni vagy modellezni. Mindenesetre elképzelhető, hogy ha az őshonos fajok eltűnnek a versengés következtében, s valamely váratlan, jelenleg nem kiszámítható pl. éghajlati hatás következik be, amire az ázsiai katicabogár evolúciósan nem készült fel (de a kiszorítottak valamelyike igen), az komoly arányeltolódáshoz vezethet a különböző fajok között.
Az USA-ban az ázsiai katica nemrégiben elérte a potenciális kártevő kategóriát is, mert az ősszel gyülekező egyedek rendszeresen táplálkoznak almán, körtén és szőlőn. Különösen szőlőn komoly a kár, mert a szőlőfürtökön lakmározó bogarakat nem lehet eltávolítani a bogyókról, így a feldolgozás során a bogyókkal együtt kerülnek összezúzásra, s kerülnek bele a mustba. A bogarak testében lévő alkaloidák pedig, sajnos jelentősen és negatívan változtatják meg a bor zamatát. Hasonló kártételt megfigyeltek más katicafajok esetében Európában is. A hétpettyes katica körtén és őszibarackon, a kétpettyes katica pedig cseresznyén és szilván okozott rágási kárt. Ez utóbbiak azonban tömegesen nem szoktak előfordulni. Az ázsiai katicabogár az USA-ban és Kanadában olyan tömeges méretekben fordul már elő, hogy komoly zaklatást jelent a lakosságnak.
Hatalmas tömegben hatolnak be tél elején a házakba, lakásokba, s elborítanak mindent a párnától a kávéscsészéig. Elsősorban az egyedül álló, magas, világos színű épületeket választják ki. Sötét, védett helyeken bújnak meg a tél folyamán, de időszakonként aktivizálódnak, és tömegesen vándorolnak a házon belül, vagy órákon át röpködnek. Igaz, nem harapnak, de reflexvérzésükkel, ürülékükkel bepiszkítják a bútorokat, a szőnyegeket, a tapétát, és kellemetlen szagot is árasztanak. A meghonosodott és tömegesen felszaporodott ázsiai katicák elpusztítása, kiiktatása nem könnyű feladat.
A házakba, lakásokba bejutott bogarak eltávolítására a legalkalmasabb a porszívó. A bejutás megakadályozására a nyílások, rések, lukak, repedések tömítése (cementtel, purhabbal), szigetelése, sűrű hálós beborítása a legjobb megoldás, amely más ízeltlábúak, vagy rágcsálók ellen is hatásos. Az épületek külső felületén, a nyílászárók és egyéb nyílások (szellőzők stb.) köré sávszerűen kipermetezett gyorsan ható rovarölő szerek (lambda-cihalotrin, deltametrin, bifentrin, ciflutrin, cipermetrin) szintén hatékonyak lehetnek. Figyelembe véve egyes rovarfajok agresszív beözönlését (pl. amerikai kukoricabogár), érdemes lenne folyamatosan követni az ázsiai katica németországi és ausztriai terjedését, és ezzel párhuzamosan kidolgozni egy figyelőrendszert a Dunántúlon, felállítani egy honlapot az adatok kezelésére, amely talán lehetővé tenné bizonyos védekező és elterjedést lassító technikák idejében való alkalmazását.
Forrás: ITT |