Isten, mármint hurrikán hozott itt, a disaster-daily-n. Ez az oldal az, amit eddig kerestél, vagyis a legnagyobb tartalmú természeti katasztrófás oldal, Neked. A lehető legtöbb információt begyűjtheted, hogy mit csinál valójában az anyatermészet, amiben mi élünk. Az oldalon 200 modul található, amiben mind tartalom, videók, érdekességek és szerkesztett képek vannak. Egy kis extra is található; ikonok, média, videók a pusztító természetről. Jó nézelődést kíván nektek: Léna*, Tizzy, Hencsi, a három szerkesztő.
2012 • világvége? Ózonréteg vékonyodása• jelenleg is Ütközés kisbolgyóval/üstökössel • jövő? Nap kialvása/közeledése a Földhöz • jövő? Szupernóva kitörés • jövő? Kozmikus sugárzás felerősödése • jövő?
Lávaömlés
• { Ne káromkodj; • {Ne hírdess; • { Ne írj más nevében; • {Ne írj név nélkül; • { Ne szidj senkit/semmit.
Időjárás jelentés
Az oldalon minden saját keresés, gyűjtés, ezért a tartalomból akármit, egy cikket, többet, képettilos elvinni! A modulokban mindenhol ott a forrás. Az oldaldolgai (design,ikon) teljesen sajátok. Az oldal versenyre készült.
Az oldal nyitása: 2010.06.17.
Szerkesztők: Léna*, Tizzy, Hencsi
Designer: Mia
Mail: disaster-daily@gportal.hu
Könyv Ajánló
Katt a képre, ott találhatjátok a 100 természeti katasztrófa c. könyv összes infóját, kis ajánlóját.
Film ajánló
Katt a képre, ott találhatjátok a 2012 c. katasztrófafilm összes infóját, tartalmát.
Szavazás
História
Az oldal a G-Portal História versenyére készült.
Sérültek száma
Indulás: 2010-06-18
Mammutok
A mamutok kihalásának részletei
Bár a mamutpopulációk létszáma már 12 000 évvel ez előttre jelentősen lecsökkent, teljesen csak mintegy 3600 éve tűntek el a Földgolyóról. A tudósok régóta vitatkoznak azon, mi adta meg végül az utolsó lökést ezeknek a gyapjas ormányosoknak.
Egy új tanulmány szerint valószínűleg az emberek verték az utolsó szöget a gyapjas mamutok koporsójába, de a hatalmas emlősök kihalásának fő oka az éghajlatváltozás lehetett.
Bár a mamutpopulációk létszáma már 12 000 évvel ez előttre jelentősen lecsökkent, teljesen csak mintegy 3600 éve tűntek el a Földgolyóról. A tudósok régóta vitatkoznak azon, mi adta meg végül az utolsó lökést ezeknek a gyapjas ormányosoknak. A spanyol Nemzeti Természettudományi Múzeum kutatója, David Nogues-Bravo által vezetett kutatócsoport klímamodelleket és a gyapjas mamutok, valamint az emberi populációk modelljeit fölhasználva vizsgálta meg a mamutok kihalásához vezető különböző tényezők egymáshoz viszonyított jelentőségét.
A csoport úgy találta, hogy a mamutok kihalását elsősorban a Föld klímájának 8000–6000 évvel ez előtt történt fölmelegedése idézte elő. Mivel a Föld akkoriban éppen egy jégkorszakból tartott kifelé, a hőmérséklet emelkedett és átalakította a bolygó tájképét. A mamutok kedvelt élőhelye, a sztyeppes tundra területe igen kicsire zsugorodott.
A kutatók az ismert mamut-ősmaradványoknak a klímamodellekkel való összevetésével kiszámították azt a hőmérsékleti „ablakot”, amelyben a mamutok képesek életben maradni. Meghatározták a hőmérsékletet abban az időszakban, amikor az egyes mamutpéldányok éltek, és az adatokat összesítve megkapták az állatok által előnyben részesített klímatartományt.
A csoport arra az eredményre jutott, hogy 6000 éve a mamutok a 36 000 évvel korábbi élőhelyüknek – amikor a legkiterjedtebb volt az eljegesedés – a 10 százalékára szorultak vissza.
A mamutok kihalását azonban a jelek szerint nem magyarázza pusztán az éghajlatváltozás. Ezek a szívós állatok már túléltek – igaz csak éppen hogy – egy korábbi interglaciális időszakot 126 000 éve, amikor szintén jelentősen fölmelegedett az éghajlat. A tudósok találtak pár fosszilis mamutcsontot ebből a korból, tehát az éghajlatváltozás akkor nem törölte el végképp ezeket az emlősöket.
Az egyik különbség a korábbi és a későbbi interglaciális időszak között – amikor az állatok ténylegesen kihaltak – az ember megjelenése. Nagyjából 6000 éve, amikor az éghajlat fölmelegedett Eurázsia északi részén, ahol a mamutok éltek, őseink már képesek voltak behatolni erre a területre. Ha jelen voltak, elképzelhető, hogy a vadászatukkal megadták a kegyelemdöfést a már amúgy is leromlott állapotú mamutcsordáknak.
A kutatók kiszámították, hogy 6000 évvel ez előttre a mamutok egyedszámának optimista becslése esetén is elegendő lehetett a kihalásukhoz, ha egy ember csak háromévente ejtett el egy példányt. Egy pesszimistább számítás szerint még akkor is kipusztultak volna, ha egy-egy ember csak 200 évenként zsákmányolt volna egy mamutot.