A szántóföldi növényeket az aszály sújtja, a gyümölcsöket a csapadékhiány és a fagy is tizedeli. Ezért az elmúlt évek legátfogóbb mezőgazdasági káraira lehet számítani.
A mostani mezőgazdasági károk komolyabbak, mint a korábbi években, azért mert idén nem csak egy-egy gyümölcs, szántóföldi növény károsodott, hanem szinte minden, úgy a szántóföldi növények, mint a gyümölcsösök.
Előbbinek főként a jelentős csapadékhiány az oka, ami a föld felső és alsó rétegeiben is jelentkezik, emiatt szó szerint porzik a szántóföld. Az aszály a gyümölcsösöket is sújtja, ahol tudnak locsolnak – ami jelentősen drágítja a költségeket – de még így sem biztos a termés. Mint például Felsőzsolcán, ahol az aszály ellen locsolták a gyümölcsös egy részét, de ezek az erőfeszítések szerda reggelre hiábavalóak lettek: a hajnali mínusz 5-6 fokos fagyban elfagyott a gyümölcsös nagy része.
– A gyümölcsös mintegy 80 százaléka szenvedett fagykár-t, az alma, a körte, a megy java elfagyott, így szinte semmi bevételünk nem lesz. Még az is kérdéses, hogy a többi gyümölcsnek mi lesz a sorsa, mert ha nem lesz időben eső, akkor egyáltalán nem lesz mit leszedni a fákról. Hogy mi lesz akkor? Csődbe megyünk – vázolta a helyzetet kérdésünkre Bodnár Imre a Felsőzsolcai Gyömölcsös főkertésze.
Kevés gabona lesz
Kérdésünkre, hogy miben okozott károkat a fagy, úgy választoltak a termelők: miben nem?
– Lefagyott sok burgonya is, ami azért nagy baj, mert a tavalyi termés az új burgonya megjelenéséig sem tartott ki. Ennek hatását érzi is a fogyasztó a magas piaci árakban. Ha idén is kevés lesz a termés a fagy miatt, akkor a jelenlegi magas burgonyaár tartóssá válhat – húzta alá Szabadfalvi.
A burgonya mellett károsodott a dió, a kajszi jelentős mértékben, és valamennyi gyümölcs a Bodrogközben, Hernád-völgyében és a megyei összes részén, de nem kímélte a fagy a szőlőtőkéket sem.
Legalább ekkora, ha nem nagyobb bajt jelent az aszály: a szántóföldi növények esetében csak „tűzoltás” lesz a hétvégére mondott eső, mert sokan már így sem számítanak nagy termésre.
– Kevés a kalász, s azokban kevés a szem is, vagyis ha időben esik, akkor sem lesz már idén rekordtermés, de jó minőségű még lehet. Ha pedig nem lesz eső két héten belül, akkor visszafordíthatatlan helyzet áll be: alig lesz gabona. Az eső szükséges lenne a napraforgónak, kukoricának, amik sokkal inkább rögökben vannak, mint a talajban és eső nélkül nem kelnek ki – számolt be lapunknak Koncz György, a Szentistváni Mezőgazdasági Szövetkezet elnöke.
Három nap csendes eső
– Úgy 50 milliméter csapadék hiányzik, de az altalajban lévő hiányt is nézve még több esőre lenne szükség. A jelenlegi tünetek, hogy az búza alsó levelei kezdenek elszáradni, a kórokozók az enyhe tél miatt nem pusztultak el, és a jelenlegi meleg még segíti is terjedésüket, ez plusz növényvédelmet igényel a termelőktől. S mindezt a fogyasztók meg is érzik majd az idei árakban – hangsúlyozta Németh László a a megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal főkertésze
Nagy a baj
– Nagy az esélye, hogy sorozatos csődöt okoz a termelők körében ez a mostani időjárás – szögezte le Szabadfalvi László, a megyei agrárkamara titkára. A legnagyobb gond, hogy a termelők kárenyhítést sem remélhetnek, ugyanis az új rendszer szerinti kárenyhítési támogatási alapba a megyei termelőknek csak a töredéke fizetett be. Ez 119 fő, ők együttesen 38 millió forintra számíthatnak. De mi ez a károkhoz képest – vetett fel a megyei agrárkamara titkára.
Forrás: ITT |