Isten, mármint hurrikán hozott itt, a disaster-daily-n. Ez az oldal az, amit eddig kerestél, vagyis a legnagyobb tartalmú természeti katasztrófás oldal, Neked. A lehető legtöbb információt begyűjtheted, hogy mit csinál valójában az anyatermészet, amiben mi élünk. Az oldalon 200 modul található, amiben mind tartalom, videók, érdekességek és szerkesztett képek vannak. Egy kis extra is található; ikonok, média, videók a pusztító természetről. Jó nézelődést kíván nektek: Léna*, Tizzy, Hencsi, a három szerkesztő.
2012 • világvége? Ózonréteg vékonyodása• jelenleg is Ütközés kisbolgyóval/üstökössel • jövő? Nap kialvása/közeledése a Földhöz • jövő? Szupernóva kitörés • jövő? Kozmikus sugárzás felerősödése • jövő?
Lávaömlés
• { Ne káromkodj; • {Ne hírdess; • { Ne írj más nevében; • {Ne írj név nélkül; • { Ne szidj senkit/semmit.
Időjárás jelentés
Az oldalon minden saját keresés, gyűjtés, ezért a tartalomból akármit, egy cikket, többet, képettilos elvinni! A modulokban mindenhol ott a forrás. Az oldaldolgai (design,ikon) teljesen sajátok. Az oldal versenyre készült.
Az oldal nyitása: 2010.06.17.
Szerkesztők: Léna*, Tizzy, Hencsi
Designer: Mia
Mail: disaster-daily@gportal.hu
Könyv Ajánló
Katt a képre, ott találhatjátok a 100 természeti katasztrófa c. könyv összes infóját, kis ajánlóját.
Film ajánló
Katt a képre, ott találhatjátok a 2012 c. katasztrófafilm összes infóját, tartalmát.
Szavazás
História
Az oldal a G-Portal História versenyére készült.
Sérültek száma
Indulás: 2010-06-18
Keletkezése, mechanizmusa
Túlnyomó részt kétféle módon keletkezhet: tenger alatti földrengés, ún. Tengerrengés (ami a tengerfenék alatt kevesebb mint 50 km mélységben következik be, és legalább 6,5 erősségű) (az esetek 86%-ban) vagy szintén tenger alatti vulkánkitörések (14%), illetve kisebb arányban tenger alatti vagy parti földcsuszamlások is okozhatják. Általában törési síkok mellett keletkezik, ahol nagy tömegátrendeződés zajlott le. Ha a tengerfenék megemelkedik vagy lesüllyed, az hatással van a felette elhelyezkedő víztömegre is. A terület felett gyűrű alakú hullám keletkezik, ami a tengerfenéken körkörösen szétterjed. A rezgés hullámhossza 100 - 200 km közötti, amplitúdója mindössze 0,5 méter körüli. A hullámok periódusideje 5 perctől 1 óráig terjedhet.
Mindezek miatt a nyílt tengeren haladó cunami legtöbbször alig észrevehető, bár rendkívül gyorsan terjed (800–1000 km/h). Ahogy azonban közeledik a parthoz, sebessége egyre csökken, míg a hullámnak a tengerfenékkel érintkező része a megnövekvő súrlódás miatt lelassul, egyensúlyát elveszti, aszimmetrikussá válik. Ekkor keletkezik a rettegett óriáshullám, a cunami, ami a part közelében 10-15 perc alatt eléri a 15-30 méteres magasságot. Minél meredekebb a partfal, minél erősebb volt a rengés, annál nagyobb lesz a hullám magassága, ami akár 60 m is lehet. Főleg öblökben, tengerszorosokban, folyótorkolatoknál erősödhet fel, mivel ezeknek hullámcsapda szerepe van. Az eddig megfigyelt legmagasabb, 63 méteres cunamihullám a Kamcsatka-félsziget partjait érte el. A legmagasabb lefényképezett óriáshullám 12 méter magas volt. A legmagasabb bizonyított szökőár meghaladta az 500 méteres magasságot egy alaszkai fjordban (Lituya-öböl), ahol a partoldal leszakadása indította el a hullámot.
Bizonyos esetekben, mielőtt a víz kicsapódna a partra, először visszahúzódik a tenger felé, mintha apály lenne. Mivel általában nem egyetlen hullám érkezik, tanácsos egy magasabb helyen megvárni a hullámok közötti, néha több órára elnyúló időszakot. Nagyobb cunami akár napokig is eltarthat, ezalatt több hullám éri el a partot.