A Panthera tigris (ismertebb nevén tigris) a ragadozók rendjébe és a macskafélék családjába tartozik. Természetesen több alfajjal is büszkélkedhet, de ki tudja meddig, hiszen az összes veszélyeztetett.
Elterjedése
Korábban széles területen elterjedt állatnak számított, hiszen megtalálható volt Közel-Kelettől egészen a Távol-Keletig, Ázsia jelentős részein. Manapság azonban csak az alábbi területeken találkozhatunk vele: Kína, Tibet, Szibéria, Mongólia, Malajzia, Nepál, illetve India.
Élőhelyét tekintve változatos helyeken fordul meg, a trópusi erdőktől kezdve a mocsarakon át a magas füvű területekig.
Alfajok
Kilenc alfaját írták le a tigrisnek, amelyekből már 3 kihalt.
* dél-kínai tigris (Panthera tigris amoyensis)
* szibériai tigris vagy amur tigris (Panthera tigris altaica)
* maláj tigris (Panthera tigris jacksoni)
* szumátrai tigris (Panthera tigris sumatrae)
* indokínai tigris (Panthera tigris corbetti)
* bengáli tigris vagy királytigris (Panthera tigris tigris)
* bali tigris (Panthera tigris balica) – kihalt az 1940-es években
* jávai tigris (Panthera tigris sondaica) – kihalt az 1980-as években
* kaszpi tigris (Panthera tigris virgata) – kihalt az 1970-es években, 2009-től azonosnak tekintik a szibériai tigrissel
* Panthera tigris sudanensis - Afrikában él, de nincs bizonyíték a létére
Természetvédelmi helyzete
Annak ellenére, hogy körülbelül egy évszázaddal ezelőtt számuk 100.000 volt Ázsia-szerte, mára ezt a számot 70.000 példányra maximalizálták. Az öt élő alfajból emellett három nagy mértékben veszélyeztetett: a szibériai tigris (437 - 506 ), a szumátrai tigris (400 - 500), a dél-kínai tigris (20-30 egyed élhet). Sajnos a másik két alfaj egyedlétszáma sem kecsegtetőbb, a bengáli tigris 1300 - 4735 egyedből állhat, míg az indokínai tigris 1180 - 1790-ből.
Kiknek köszönhető?
A tigris fennmaradását az orvvadászat és az élőhelyek tönkretétele nehezíti. Az ember ugyanis folyamatosan terjeszkedik, ami által a tigrisek egyre kisebb területre szorulnak, ahol kénytelenek a saját rokonaik közül párt választani. Ennek "köszönhető" a génállományuk romlása, így válnak egyre kevésbé nemzőképessé.
A keleti gyógyászatban a tigrisek különféle részeit használják fel (pl. csontjait, szőrét, belső szerveit), már több mint 3000 éve. Így egyes helyeken konkrétan üldözik őket, abból adódóan, hogy pár háziállatra veszélyt jelentenek.
Nézz meg egy tigrist!
Magyarországon több állatkertben is megfordulnak a különböző színváltozatban (fehér, fekete, máltai) megtekinthető tigrisek. A konkrét szibériai fellelhető Budapesten, Debrecenben, Nyíregyházán, Szegeden és Veszprémben. Ezen kívül további tigrisek megnézhetőek Győrött, Kecskeméten és Miskolcon. Nyíregyházán érdekességnek számít a fehér tigris.
Forrás:ITT |